تاریخچه هنر دیجیتال

تاریخچه هنر دیجیتال ، تاریخچه نقاشی دیجیتال

فهرست مطالب

آغاز هنر دیجیتال

هنر دیجیتال به انگلیسی: Digital art، اصطلاحی برای برخی از آثار هنری و شیوه‌هایی است که از فناوری دیجیتال بعنوان بخش ضروری فرایند خلق و/یا ارائه استفاده می‌کند. واژه ی دیجیتال رسانه ی نشان دادن یا نمودن اثر است و در مرحله بعد ابزار تولید هنر.

از دههٔ ۱۹۷۰ نام‌های مختلفی برای آن بکار رفته، از جمله هنر رایانه و هنر چند رسانه‌ای؛ و هنر دیجیتال خودش تحت اصطلاح کلی تر هنر رسانهٔ جدید قرار گرفته است.

فناوری دیجیتال باعث تغییر در  فعالیت‌هایی مانند نقاشی، رسم، مجسمه‌سازی ، هنرهای صوتی و موسیقی شد ، در صورتی که انواع مختلف مانند نقاشی دیجیتال، هنر اینترنت، اینستالیشن یا هنر چیدمان دیجیتال، و واقعیت مجازی، بعنوان شیوه های هنری شناخته شدند.

با وجود مقاومت های اولیه، تأثیر فناوری دیجیتال، هنرهایی مانند نقاشی، مجسمه سازی و هنر موسیقی / صدا را تغییر داد ، با وجود اینکه اشکال جدید مانند هنر خالص، هنر نصب دیجیتال و واقعیت مجازی، هنری شناخته شده اند.

هنرمند دیجیتال

برخی هنرمندان از ابزار‌هایی مانند بوم و قلم مو برای خلق آثار هنری استفاده می‌کنند، اما هنرمندان دیجیتال آرت نیازی به این ابزار‌ها ندارند. به جای نقاشی روی بوم یا کاغذ، نقاشی دیجیتال به شما امکان می دهدبه طور مستقیم روی رایانه نقاشی کنید، که دارای فایده های مختلف برای شما است:

 شما می توانید این کار را در کوچکترین مکان ها نیز انجام دهید – تا زمانی که فضای کافی برای راه اندازی رایانه خود در اختیار داشته باشید!

نقاشی دیجیتال به سرعت انجام میشود، به دلیل اینکه نیازی نیست منتظر خشک شدن رنگ باشید

به شما امکان می دهد خلاقانه و به سرعت کار کنید – شما این امکان را دارید از ابزارهای دیجیتالی قدرتمند استفاده کنید

تنها وسیله ای که برای شروع کار با نقاشی دیجیتال به آن نیاز دارید ، تبلت گرافیکی و یک نرم افزار نقاشی دلخواه شماست.

دیجیتال آرت یا هنر دیجیتال درواقع، اثری هنری است که با کمک ابزار‌های دیجیتال خلق شده باشد یا در بستر‌های دیجیتالی ارائه شود. درنتیجه تصویری که برای به وجود آوردن آن فقط از رایانه استفاده میشود، یا تصویری که بخشی از فرآیند آن به کمک ابزار‌های سنتی انجام گرفته باشد و بخش دیگر آن پس از اسکن در رایانه و به کمک نرم‌افزار‌هایی مانند ادوبی ایلاستریتور «Adobe Illustrator» انجام بگیرد جزء هنر‌های دیجیتال یا همان دیجیتال آرت به حساب می آید. 

کلمه هنرمند دیجیتال برای هنرمندانی  که از تکنولوژی های دیجیتال در تولید هنر استفاده می کنند به کار برده میشود.

هنرمندهای دیجیتال و سنتی از بسیاری از منابع اطلاعات الکترونیکی و برنامه ها برای ایجاد کار خود بهره می برند. با توجه به همبستگی بین هنرهای تجسمی و بصری، پذیرش کلی ارزش هنر دینامیک دیجیتال به همان اندازه افزایش پذیری موسیقی الکترونیک در طول سه دهه گذشته پیشرفت می کند.

نقاشی دیجیتال با استفاده از نرم افزار بر روی یک پلتفرم کامپیوتری به کار می رود و در نتیجه تصویری که به دست می آید را به صورت دیجیتالی به عنوان نقاشی چاپ می کنند.

هنر دیجیتال به طور گسترده ای جعبه ابزار هنرمند را از وسایل  سنتی به عرصه جدید پیشرفته فن آوری های الکترونیکی گسترش داد. این هنر امکان این را دارد تا هنرمندان بر استفاده از ابزار سنتی همچون قلم مو و آکریلیک  با نور، صدا و پیکسل رنگ و …کار کنند. هنرمندان می توانند به جای کاغذ و بوم ، با تصاویر دیجیتالی موجود یا گرافیک کامپیوتری تصاویر سه بعدی را به وجود بیاورند .

انواع هنر دیجیتال ، نقاشی دیجیتال
انواع هنر دیجیتال

انواع هنر دیجیتال

از جمله رشته‌های دانشگاهی مرتبط با هنر‌دیجیتال یا همان دیجیتال آرت، می‌توان تلویزیون و هنر‌های دیجیتال را نام برد. هدف از تحصیل در این رشته هنری، تربیت افرادی با دانش تخصصی در زمینه گرافیک تلویزیونی، رایانه‌ای و انیمیشن رایانه‌ای است. 

هنر دیجیتال می تواند فقط کامپیوتری باشد (مانند فراکتال و هنر الگوریتمی)

یا از منابع دیگر هم استفاده شود مانند: 

عکس های اسکن شده.

تصویر هایی که با نرم افزار گرافیکی طراحی میشوند

تصویرهایی که با ماوس یا تبلت های گرافیکی اجرا میشوند

بازار کار نقاشی دیجیتال :

نقاشی دیجیتال در تبلیغات، صفحه‌آرایی‌ مجلات‌، تصویر سازی بازی،طراحی کاراکتر، طراحی دکوراسیون ( مبلمان، صندلی و …) ،طراحی مد در سینما، تئاتر به کار می رود.

رضایت شغلی در بین کسانی که در این رشته کار می‌کنند به مقدار قابل توجهی بالا است. به دلیل اینکه شما آزاد و بدون محدودیت های اداری می توانید کار خودرا انجام دهید  به طور خلاصه رئیس و کارمند خود هستید و این شماهستید که حقوق خود را مخص میکنید .تنوع در این شغل بالاست و نگرانی‌ای بابت کمبود کار ندارید.
یکی دیگر از مزایای متخصص بودن در دیجیتال آرت این است که شرکت‌ های بزرگ به شما تقاضای کار می دهند.

نقاشی دیجیتال در حال حاضر ظرفیت های بسیار بالایی دارد و همیشه جایی برای هنرمندان خلاق وجود دارد پس هیچ وقت دیر نیست و میتوانید از همین حالا شروع کنید.

لذت مطالعه این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

Telegram
Email
Twitter
WhatsApp
Facebook

مقاله های مرتبط دیگر:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقاشی دیجیتال استاد مرتضی شهریاری

برای دانلود هدیه بر روی دکمه بالا کلیک کنید.

Untitled-1

سلام. به سایت نقاشی دیجیتال خوش اومدین.

به مناسبت نوروز 1400 ♥مینی دوره هدیه♥ ما رو دریافت کنید 

برای دریافت (مینی دوره آموزشی) ایمیلتون رو وارد کنید.