طراحی از ابتداء تا کنون (1)

طراحی از ابتداء تا کنون ، نقاشی دیجیتال

فهرست مطالب

به طور کلی با هر وسیله ای که بتوان بر سطحی اثر گذاشت می‌توان طراحی کرد. همچنان که انگشتان دست و یا تکه چوبی کوچک می‌تواند در ماسه نرم ساحلی اثرگذار باشد و طرحی هرچند ناپایدار بر روی آن ایجاد کند، تکه چوب وسیله اثرگذار و ماسه سطح اثر پذیر خواهد بود.

طراحی از اتبداء تا کنون، یک طرح ارابه قدیمی طراحی شده بروی سنگ، نقاشی دیجیتال

از گذشته تا کنون انسان از وسایل و ابزار مختلفی جهت طراحی و نقاشی بهره گرفته و در گذر زمان به تعداد آن افزوده شده است. او ابتدا بر روی خاک رس، چوب، استخوان و سنگ نقاشی کرده و تا به امروز این تصویر سازی را با مداد، قلم و جوهر و بوم ادامه داد. آنچه که در این بخش مورد توجه قرار گرفته معرفی ساده و کاربردی ترین و متداول ترین ابزار و وسایلی است که در امر طراحی مطرح می باشد.

 تعدادی از این ابزار و وسایل در مراحل آموزش به خصوص انجام تمرینات برای بالا بردن توانایی و مهارت در طراحی، بیشتر مورد توجه قرار گرفته. این وسایل از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه هستند و امکانات لازم را در اختیار طراح می گذارند.

ابزار و وسایل طراحی

ابزار و وسایل طراحی را می‌توان در سه گروه زیر طبقه بندی کرد:

الف سطوح اثرپذیر

ب ابزار و وسایل اثرگذار

ج ابزار و وسایل فرعی و کمکی

*سطوح اثر پذیر*

انتخاب زمینه و متن کار مناسب توسط طراح ضروری و لازم می باشد. منظور از متن کار تمام سطوحی است که طرح بر روی آنها اجرا می‌شود.

تا پیش از پیدایش کاغذ طراحان آثار خود را روی دیوار غارها پوست دباغی شده حیوانات پوست درختان و یا روی سنگ ها و تپه های بزرگ نقش می‌زدند. و بدلیل آنکه جنس ماده ای که زمینه کار آنان را تشکیل می‌داده در برابر تغییرات جوی به مرور زمان فرسوده شده بسیاری از این طرح‌ها از بین رفته است.

 از زمانی که کاغذ به وسیله تسای لون اختراع شد وسیله تازه ای برای نگارش و طراحی مطرح کردید. کاغذ عبارت است از ورقه ای نازک که معمولا از الیاف گیاهی ساخته می شود و به طور کلی برای نوشتن طراحی و چاپ مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت طراحی کاغـذهای مختلفی وجود دارد. نازک، ضخیم – زبر، نرم و…

 شما باید کاغـذ مناسب کار خود را درست انتخاب کنید. از کاغذهای مختلف برای آزمایش استفاده کرده و با مواد مختلف روی آنها کارکنید و باید بدانید هر کاغـذی، مناسب هر نوع ماده اثر گذارنده ای نیست.

 * افراد مبتدی ابتدا اگر از کاغذهای ارزان قیمت استفاده کنند بهتر است. این نوع کاغذها با نام کاهی یا روزنامه ای بصورت بسته بندی شده د ر بازار وجود دارد.

* کاغـذ از جنس مرغـوب در وزنهای مختلف بصورت شیت (ورق)، بسته ای یا رول عرضه می شود.

*از انواع کاغذ می توان به موارد زیر اشاره کرد: کاغذ کالک،  پوستی،  کاهی،  گراف،  سفید طراحی،  کاغـذ بافت دار( برای طراحی با زغال)،   براق گلاسه ( برای کار با قلم فلزی و مرکب)، انواع مقواهای سفید و رنگی با وزنهای مختلف،  مقوای پاستل،  مقوای ماکت و…

در بخش های آینده بیشتر با ابزار و مهارت های طراحی آشنا می شویم.

لذت مطالعه این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

Telegram
Email
Twitter
WhatsApp
Facebook

مقاله های مرتبط دیگر:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقاشی دیجیتال استاد مرتضی شهریاری

برای دانلود هدیه بر روی دکمه بالا کلیک کنید.

Untitled-1

سلام. به سایت نقاشی دیجیتال خوش اومدین.

به مناسبت نوروز 1400 ♥مینی دوره هدیه♥ ما رو دریافت کنید 

برای دریافت (مینی دوره آموزشی) ایمیلتون رو وارد کنید.